Doručenie do 24hDoručenie do 24h Garancia originality a najlepšej cenyGarancia originality a najlepšej ceny Výmena tovaru do 30 dníVýmena tovaru do 30 dní Zľavy až do výšky 80%Zľavy až do výšky 80% Doručenie zdarma nad 100€Doručenie zdarma nad 100€
SlovenskyČesky

Jarný detox? Tieto potraviny sú najvhodnejšie

Vytvorené: 06.04.14

Predchádzajúci | Nasledujúci | Späť na zoznam článkov

Detoxikáciou zbavujeme telo škodlivých látok, ktoré dostávame nielen s jedlom, ale aj vodou, vzduchom či liekmi. Úbytok na váhe nie je cieľom detoxikácie, iba akýsi „vedľajší produkt“. Detoxikáciou sa naše telo prečisťuje, uvoľňuje, dokonca zbavuje chorôb, ako napríklad ekzému, zlepší sa trávenie a posilní obranyschopnosť. Odborníci odporúčajú najmä jarnú detoxikáciu, avšak nie je to len otázka niekoľkých týždňov či mesiacov. Detoxikáciou organizmu máme dospieť k zdravšiemu stravovaniu sa, a teda zdravšiemu životnému štýlu. Počas prvých dní pri detoxikácii dochádza k prudkému očisťovaniu, čo však môže spôsobiť akési príznaky nádchy. Nezľaknite sa a pokračujte v detoxikácii aj ďalej, príznaky samé ustúpia.

Pravidlá pri detoxikácii:

Pri detoxikácii by ste mali dodržiavať určité pravidlá, tu sú:

  • pite dostatok tekutín, dovolené sú minerálne vody, čaje a šťavy z ovocia a zeleniny a, samozrejme, čistá voda. Detoxikačné čaje z byliniek podporujú trávenie, preto ich pokojne pite. Ideálne sú čaje zo žihľavy, mätové čaje, brezové, harmančekové a prasličkové
  • ovocie či zeleninu jedzte čo možno najviac v surovom stave, ale môže byť aj parená, dusená či zapekaná. Dostatočným množstvom zeleniny zabezpečíte svojmu telu aj dosť vlákniny, ktorú potrebujete na dobrý pohyb čriev, a teda na dobré vyprázdňovanie sa
  • počas detoxikácie sa viac hýbte. Športom sa budú škodliviny z tela vyplavovať rýchlejšie
  • zároveň však aj relaxujte, ideálna je sauna či masáž, ktorou detoxikáciu tiež podporíte

Čo pri detoxikácii nerobte:

  • nepite alkohol, kávu či sladené perlivé nápoje
  • nemali by ste fajčiť, avšak pokiaľ to nie je možné, aspoň znížte počet vyfajčených cigariet za deň
  • nejedzte nič nezdravé – klobásky, údeniny, mastné jedlá, kravské mlieko, vajíčka či vyprážané jedlá a, samozrejme, jedlá, na ktoré ste alergický
  • zakázaná je aj soľ a cukor

Ideálne potraviny pri detoxikácii

Pri detoxikácii odporúčame jesť predovšetkým ovocie a zeleninu, ale sú potraviny, ktoré sú najvhodnejšie. Patrí medzi ne:

Kyslá kapusta

Kapusta, či už kyslá, alebo nie, pomáha pečeni vylúčiť škodliviny z organizmu. Kyslá kapusta obsahuje aj celulózu, ktorá má mierne laxatívne účinky, podporuje správnu činnosť čriev. Okrem toho kapusta obsahuje aj vitamín C, ktorý podporuje imunitu, vitamín B12, ktorý pomáha pri strese a podporuje činnosť nervovej sústavy. Kapusta obsahuje aj draslík, vápnik, železo, horčík, fosfor, síru, ale aj fytolátky, ktoré pôsobia ako antibiotiká, ale pomáhajú aj pri cukrovke. Keďže kapusta nemá takmer žiadne kalórie, je dobrá aj pri diétach.

 

Hrozno

Hroznová kúra je ideálna hlavne na jeseň, kedy je u nás zber hrozna v najväčšom prúde, ale vďaka obchodom, ktoré ponúkajú hrozno po celý rok, ju môžete skúsiť aj na jar. Hrozno je pri detoxikácii ideálne hneď z niekoľkých dôvodov. Obsahuje totiž hroznový cukor – glukózu a fruktózu, ktorý vám dodá potrebnú energiu. Hrozno ďalej obsahuje komplex vitamínov B, ale aj vitamín A, C, E a minerály – draslík, železo, vápnik, fosfor a meď. A práve draslík je potrebný pri odstraňovaní škodlivín z organizmu. V šupkách je zase vláknina, ktorá podporuje pohyblivosť čriev. Okrem toho je hrozno aj antioxidant, zlepšuje kvalitu pleti, pôsobí močopudne a má aj veľmi mierne laxatívne účinky.

Čerešne

Podobne ako hrozno aj čerešne obsahujú draslík, ktorý pomáha pri detoxikácii zbaviť telo škodlivých látok. Okrem toho čerešne prečisťujú aj obličky, majú močopudné účinky, podporujú nervovú sústavu. Čerešne obsahujú aj vitamín C na podporu obranyschopnosti, ale obsahujú aj kyseliny – citrónovú, jantárovú a jablčnú, ktoré podporujú trávenie a prečisťujú krv. Čerešne majú aj antioxidačné účinky.

Ďalším ideálnym ovocím pre podobné vlastnosti sú aj jablká, melóny, jahody, brusnice, pomaranče, ale aj mrkva, špargľa či cvikla.

Celozrnná ryža

Aj ryža je ideálna pri detoxikačnej kúre, najmä pre jej obsah vlákniny. Obsahuje aminokyseliny, ktoré chránia bunky tkaniva, ale zároveň neobsahuje žiadne tuky. Ryžová kúra je veľmi obľúbená aj pri redukčných diétach.

Mladý jačmeň

Mladý jačmeň obsahuje množstvo draslíka, o ktorom sme si už písali, ale obsahuje aj vitamín B1, B2, E či kyselinu listovú. Mladý jačmeň podporuje trávenie a zažívanie, spomaľuje starnutie pokožky, zbavuje akné či alergie, ale má aj antioxidačné účinky, pomáha pri črevných problémoch, ale aj rakovine.

 

Pokiaľ si vyberiete ovocie a zeleninu, ktorú máte radi, chutí vám a zároveň je ideálna pre detoxikáciu, skúste jesť niekoľko dní iba toto ovocie či zeleninu, piť dostatok tekutín a detoxikačná kúra je na svete. Zbavíte sa tak nielen pár kilogramov, ale najmä škodlivých látok a toxínov, ktoré sa počas vášho života nahromadili nielen vo vašich črevách, ale celom organizme.

Predchádzajúci | Nasledujúci | Späť na zoznam článkov

Otvoriť panel
Newsletter
Nepremeškaj
najvýhodnejšie
ponuky
Buď ako prvý
informovaný
o novinkách,
akciách a zľavách

Next 176